"Дивимось кіношедеври О.П. Довженка"

Загальноміська патріотично-виховна акція

1 квітня - 16 травня 2014 року

Дата перегляду
Час перегляду
Навчальний заклад
Назва фільму
03.04.2014
14.30
ЗОШ № 4
«Прощавай, Америко!»
04.04.2014
14.30
ЗОШ № 4
«Земля»
07.04.2014
14.30
ЗОШ № 4
«Повість полум’яних літ»
09.04.2014
10.30
ЗОШ № 3
«Перемога на Правобережній Україні»
09.04.2014
14.30
ЗОШ № 4
«Щорс»
10.04.2014
13.35
ЗОШ № 3
«Перемога на Правобережній Україні»
11.04.2014
14.30
ЗОШ № 1
«Олександр Довженко. Роздуми      після      життя»
14.04.2014     
08.30
ЗОШ № 3
«Мічурін»
15.04.2014     
08.30
ЗОШ № 3
«Незабутнє»
16.04.2014     
08.30
ЗОШ № 3
«Незабутнє»
16.04.2014     
14.30
ЗОШ № 1
«Загибель богів»
17.04.2014     
15.25
ЗОШ № 1
«Земля»
23.04.2014
11.35
ЗОШ № 2
«Незабутнє»
24.04.2014
12.35
ЗОШ № 2
«Зачарована Десна»

Умови проведення загальноміської патріотично-виховної акції  «Дивимось кіношедеври   О.П.Довженка», присвяченої 120-річчю від дня народження Олександра Довженка, українського письменника, кінорежисера та кінодраматурга

 

1. 10 вересня 2014 року Україна відзначатиме 120-річчя від дня народження українського письменника, кінорежисера, кінодраматурга, художника, класика світового кінематографу Олександра Петровича Довженка. Він народився на хуторі В’юнище (сьогодні смт. Сосниця Чернігівської області) у 1894 році. 

З нагоди уродин О.П. Довженка та на підтримку ініціативи кінематографістів України у 1996 році був започаткований День українського кіно, який відзначають щороку у другу суботу вересня.

Олександр Довженко - класик світового кіно, і його фільми є візитівкою українського національного кінематографа.

Мрією О. Довженка було національне кіно, наближення його естетики до народного мистецтва. У 1928 році він за сто днів знімає фільм «Звенигора» — історію українського народу від сивої давнини до сучасності. 

Наступною роботою О.Довженка стає стрічка «Арсенал», а ще через рік, у 1930 році, на екрани виходить неперевершений шедевр світової кінокласики — «Земля». Цей фільм — гімн життю — було названо серед двадцяти кращих кінострічок усіх часів і народів. 

В 1957 році Київська кіностудія художніх фільмів була названа іменем О.П. Довженка. Щорічно, починаючи з 2004 року, в період з 10 по 20 вересня на Чернігівщині в смт. Сосниці - батьківщині видатного українського кінорежисера Олександра Петровича Довженка, проходить Всеукраїнський молодіжний кінофестиваль «На хвилях зачарованої Десни». 

Мета проведення Акції – активізація патріотичного виховання молоді через залучення до шедеврів українського кінематографа.

Головні завдання Акції:

• популяризація творчої і, зокрема, кінематографічної спадщини О.П. Довженка;

• формування у вихованців патріотичних почуттів засобами кіномистецтва;

• зберігання історичної пам’яті українського народу; 

• сприяння духовної єдності поколінь.

 

2.  Акція триває з 1 квітня по 16 травня 2014 року. 

 

3.  В Акції можуть брати участь учні 5-11-х класів загальноосвітніх навчальних закладів.

 

4.  Головним організатором Акції є міський методичний центр, який у відповідь до отриманої заявки надає можливість скористатися фільмотекою міського методичного центру.

 

5. Для проведення патріотично-виховної акції на місцях утворюються організаційні комітети. Склад організаційного комітету загальноосвітнього навчального закладу затверджується його керівником. До організації та проведення Акції залучаються вчителі української мови та літератури, класні керівники, бібліотечні працівники, керівники шкільних самоврядних організацій, учні-члени шкільних самоврядних організацій.

 

6.  Організаційний комітет загальноосвітнього навчального закладу визначає місце проведення акції, вікову групу (паралель) глядачів, підбирає учнівську аудиторію для перегляду фільму та призначає відповідального вчителя (класного керівника). Організаційний комітет визначає фільм (фільми) для проведення акції і направляє заявку до міського методичного центру.

 

7.  Перегляд вибраних фільмів відбувається у читальних залах шкільних бібліотек (або в іншому місці, обладнаному DVD – програвачем або проекційним обладнанням) впродовж часу, запланованого для класних годин.  

 

8.  Акція в загальноосвітньому навчальному закладі вважається проведеною, якщо відбувся як мінімум один перегляд кінофільму для певної аудиторії.

 

9.  Після проведення Акції організаційний комітет загальноосвітнього навчального закладу передає міському методичному центру до трьох письмових відгуків, в яких можуть бути відображені думки та почуття учнів після перегляду фільму. Відгуки будуть розміщені на сайті міського методичного центру, а також увійдуть до спеціальної збірки.

 

10. Список кінофільмів (також документальних фільмів про О.П. Довженка) для заявки:

10.1. «Ягідка кохання» (1926)
Режисер: Олександр Довженко (перша режисерська робота) 
Автор сценарію: Олександр Довженко 
Сюжет: Коханка перукаря Жана Ковбасюка підкидає йому немовля. Жан вирішує у будь-який спосіб позбутися "позашлюбної" дитини...Одержавши виклик до судового слідчого, Ковбасюк кидається шукати дитину. Коханка домагається в нарсуді "справедливості". Одначе після реєстрації шлюбу з'ясовується, що Жан і насправді не був батьком дитини. Та пізно...
Тривалість: 25 хвилин
 
10.2. «Сумка дипкур’єра» (1927),
Режисер: Олександр Довженко 
Актори: Маттеа Буюклі, Антон Клименко, Г. Зеленджев-Шипов, І. Пензо, Борис Загорський, Сергій Мінін, Г. Скорецький, Іван Капралов, Онисим Суслов, Рєдіна, Г. Пінклер, В. Комарецький, О. Мерлатті, Олександр Довженко (в ролі кочегара), Дмитро Капка та інші. 
Сюжет: Радянське посольство в Англії надсилає до Ленінграда (нині Санкт-Петербург) двох дипкур’єрів з дипломатичною поштою. Політична поліція намагається перехопити документи. Кур’єри гинуть, але документи потрапляють до обхідника-англійця, той передає їх на пароплав до Ленінграда. Поліція дізнається про те, що на англійському пароплавові переховують радянську дипломатичну пошту, але перехопити її не може.
Тривалість: 48 хвилин  
 
10.3. «Звенигора» (1927, також редакція 1973 року)
Режисер: Олександр Довженко 
Сюжет: За народними легендами, у Звенигорі, що височить посеред степу, заховані безцінні скарби українського народу. Ціла низка подій історії України - княжі часи, козацтво, гайдамаччина, Перша світова війна, революція - поєднані у фільмі образом простакуватого й водночас хитруватого українського дідка, символу українського селянства. Усе його життя присвячено пошукам скарбів Звенигори, але знайти їх не може. Діда забирають з собою робітники, що їдуть у поїзді, і потяг мчить, як невпинний рух революції, у світле майбутнє... 
Разом з «Землею» «Звенигора» вважається одним з двох кращих фільмів Довженка та одним з кращих фільмів в історії світового кінематографу загалом.
Тривалість: 68 хвилин 
В 1972 році було здійснено відновлення фільму, в ході якого було збільшено тривалість стрічки з 68 хвилин до 92 та додано музичний супровід. 
Відмінності від попереднього варіанту: 
Тривалість: 92 хвилини
 
10.4. «Арсенал (1928, також редакція 1972 року) 
Автор сценарію та режисер: Олександр Довженко 
Сюжет: Військово-історичний бойовик розповідає про події Січневого повстання 1918 року в Києві, в ході якого військами Української Народної Республіки було придушено збройний більшовицький заколот. В ході повстання бойовими діями була охоплена значна частина Києва, центром повстання став завод "Арсенал". 
Тривалість: 63 хвилини
При відновленні фільму в 1972 році було збільшено його тривалість та додано музичний супровід. Відмінності від попереднього варіанту: 
Тривалість: 88 хвилин
 
10.5. «Земля» (1930, також редакція 1971 року) 
Автор сценарію та режисер: Олександр Довженко 
Сюжет: Поетична кінорозповідь про події, пов'язані з колективізацією в Україні наприкінці 20-х років, про створення перших колгоспних комун, про класову ворожнечу на селі. 
Кращий фільм Довженка та один з кращих фільмів в історії світового кінематографу. 
Фільм "Земля" на Всесвітній виставці в Брюсселі 1958 року було названо серед дванадцяти найкращих фільмів усіх часів і народів в результаті опитування, проведеного Бельгійською сінематекою серед 117 кінокритиків і кінознавців з 26 країн світу. Протягом багатьох подальших років "Земля" багаторазово входила до різноманітних списків найкращих фільмів світу ХХ століття. 
Тривалість: 59 хвилин
У 1971 році під час відновлення фільму було збільшено його тривалість та додано музичний супровід. Відмінності від попереднього варіанту: 
Тривалість: 84 хвилини
 
10.6. «Іван» (1932),
Режисер: Олександр Довженко 
Сюжет: Кінопоема про будівництво Дніпрогесу, про долю сільського парубка, який приходить разом з іншими хлопцями й дівчатами будувати одну з найбільших споруд соціалістичного індустріального будівництва. Мовою поетичного кінематографа О. Довженко оповідає про процес перебудови свідомості сільського парубка завдяки індустріалізації. 
Нагороджений на МКФ у Венеції 1934 р.
Тривалість: 86 хвилин  
 
10.7. «Аероград» (1935)
Режисер: Олександр Довженко 
Сюжет: Початок 30-х років. Розпал соціалістичного будівництва в СРСР. На етнічно-українському Далекому Сході заплановано закласти оборонний форпост східних кордонів держави. Степан Глущак, мисливець, колишній партизан, випадково помічає в тайзі сліди диверсантів із Маньчжуоу-Го. Тим часом у далекому селі визріває заколот. Багатій Шабанов намагається підняти старовірів проти радянської влади, проти більшовиків, що прийшли будувати посеред тайги нове місто - Аероград. Глущак збирає колишніх партизан. Заколот придушено. Глущак власноруч вершить вирок над своїм колишнім другом, а тепер зрадником Худяковим... Над тайгою летять літаки, в них будівники майбутнього міста Аерограда.
Тривалість: 78 хвилин  
 
10.8. «Щорс» (1939) 
Автор сценарію і режисер: Олександр Довженко 
Співрежисер: Юлія Солнцева 
Опис: 1919 рік. До внутрішнього протистояння в Україні додається ще й агресія проти України з боку іноземних держав - Польщі з Заходу, білої Росії з Півдня та більшовицької Росії зі Сходу. Під Київ підступає дивізія більшовицького командира Миколи Щорса. Більшовиками зайнято Вінницю, Жмеринку. Жорстокі бої. Короткий відпочинок. Щорс розмовляє з бійцями про майбутнє, про те, якими їх згадуватимуть нащадки. І знову бій...Смертельно поранено Боженка, соратника Щорса. Комдив Щорс вітає парад вихованців школи молодих командирів - нових кадрів для поповнення лав радянської армії.
Тривалість: 2 години 15 хвилин
 
10.9. «Визволення» (1940) 
Жанр: документальний 
Автор сценарію: Олександр Довженко 
Режисер: Олександр Довженко, Юлія Солнцева 
Опис: Художньо-документальний. Про драматичні часи з життя Західної України та Західної Білорусі – возз’єднання Східної і Західної України в єдину державу.
Тривалість: 61 хвилина
 
10.10. «Битва за нашу радянську Україну» (1943)
Жанр: документальний 
Художній керівник та автор дикторського тексту: Олександр Довженко 
Режисер: Юлія Солнцева, Яків Авдієнко 
Текст читає: Леонід Хмара 
Сюжет: У фільмі відтворено конкретні події Другої Світової війни 1941-1943 років - епізоди бойових дій, буття червоних партизан. Використано радянську і німецьку кінохроніку.
Тривалість: 72 хвилини  
 
10. 11. «Перемога на Правобережній Україні» (1944)
Жанр: документальний 
Режисери: Олександр Довженко, Юлія Солнцева 
Опис: Історична хроніка, що охоплює події 1943-1944 років.
Тривалість: 62 хвилини 
 
10.12. «Мічурін» (1948), 
Автор сценарію і режисер: Олександр Довженко 
Сюжет: Про життя та діяльність видатного радянського біолога, садівника Івана Мічуріна. 
Царський уряд ставиться до Мічуріна не належним чином. Він досліджує і експериментує з садовими рослинами і мріє про часи, коли люди зможуть повною мірою скористатися плодами його досліджень. Такі часи настають після революції 1917 року. Мічуринський сад стає одним з центрів радянської біологічної науки. 
Сталінська державна премія 2-го ступеня (1949) 
Премія праці на МКФ у Готвальдові (Чехословаччина, 1949)
Тривалість: 95 хвилин
 
10.13. «Прощавай, Америко!» (1951-1995, незавершений) 
Жанр: політичний памфлет 
Автор сценарію: Олександр Довженко 
Режисери: Олександр Довженко, Юлія Солнцева 
Сюжет: Політичний памфлет. В основу сценарію незавершеної роботи Довженка покладено книгу американки Аннабели Бокар "Правда про американських дипломатів", написану в 1949 році. У книзі відкриваються звичаї, що панували в американському посольстві в Москві на початку холодної війни. Олександр Довженко зняв приблизно половину фільму. Зйомки було зупинено наказом згори. Реставрований матеріал з коментарем Р. Юренєва був показаний у Москві 12.01.1996 року
Тривалість: 70 хвилин
 
10.14. «Поема про море» (1958)
Автор сценарію: Олександр Довженко 
Режисер: Юлія Солнцева 
Сюжет: Через будівництво гідроелектростанції багато українських сіл приречені на затоплення. Картина розповідає про людей, які назавжди розстаються з рідними місцями.
За сценарій фільму О. Довженку присуджено Ленінську премію 1959 року (посмертно). 
Тривалість: 103 хвилини
 
10.15. «Повість полум’яних літ» (1960)
Автор сценарію: Олександр Довженко 
Режисер: Юлія Солнцева 
Сюжет: Закінчилась війна. Повз переможений Рейхстаг проходять радянські війська. Ніби величний монумент, стоїть біля Бранденбурзьких воріт молодий воїн з автоматом в руках, український селянин з Придніпров'я Іван Орлюк. Він був людиною наймирнішої професії - працював на землі. Та почалась війна, і він взяв до рук зброю, пройшов суворий шлях воїна - від Дніпра до Берліна.
Тривалість: 100 хвилин 
 
10.16. «Незабутнє» (1967, за мотивами кіноповісті Довженка "Україна в огні")
Автори сценарію: Олександр Довженко, Юлія Солнцева 
Режисер: Юлія Солнцева 
Сюжет: Фільм створено за мотивами кіноповісті О. Довженка "Україна в огні", яку було заборонено Сталіним у 1944 році.
Тривалість: 87 хвилин  
 
10.17. «Золоті ворота» (1969, про Довженка),
Жанр: документальний, біографічний 
Режисер: Юлія Солнцева 
Сюжет: Про творчу долю О. Довженка, про особливості його світогляду і художнього стилю. Використано епізоди з Довженкових фільмів. Документальна частина стрічки існує поруч екранізованих фрагментів незавершених творів митця - "Загибель богів" та "Цар".
Тривалість: 76 хвилин
 
10.18. «Загибель богів» (1988, за незавершеним сценарієм Довженка), 
Автор сценарію: Євген Гуцало 
Режисер: Андрій Дончик 
Актори: Ярослав Гаврилюк, Борислав Брондуков, Геннадій Гарбук, Людмила Любза, Тетяна Назарова, Георгій Морозюк, Володимир Олексієнко 
Сюжет: Екранізація сценарію та щоденникових записів Довженка. 
Художник приходить в село, аби витворити іконостас у церкві. Селяни, мешканці села, з яких художник творить образи святих, починають помічати особливу піднесеність свого духовного стану, що вкрай не подобається представникам нової, революційної влади.
Тривалість: 30 хвилин
 
10.19. «Олександр Довженко. Роздуми після життя» (1992, про Довженка)
Жанр: біографічний, документальний 
Режисер: Михайло Донець 
Сюжет: У фільмі простежуються етапи прозріння Довженка-людини, Довженка-художника, коли в творчому кредо "краса - більша, ніж правда" головною стає Правда - Правда життя, правда історії.
Тривалість: 20 хвилин