Скільки конкурсів проводити?

Міністерство освіти і науки України унормувало кількість міжнародних та всеукраїнських мовних та літературних конкурсів,  до яких дозволяється залучення дітей та молоді.
Міністерство освіти і науки України унормувало кількість міжнародних та всеукраїнських мовних та літературних конкурсів,  до яких дозволяється залучення дітей та молоді.
Як упевнитися, що будь-яке інтелектуальне змагання дозволено проводити у навчальному закладі?
Роз'яснення надає лист Міністерства освіти і науки України від 08.04.2013 № 1/9-262:
"Крім того нагадуємо, що творчі конкурси або інтелектуальні змагання проводяться згідно з положеннями (порядками) про них, які пройшли державну реєстрацію у Міністерстві юстиції України відповідно до Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року № 731, або проведення яких здійснюється відповідно до нормативно-правових актів Президента України та Кабінету Міністрів України".

Що таке добровільність участі в конкурсі?

На превеликий жаль, серед педагогічних працівників трапляються випадки неправильного ставлення до професійних обов'язків. Перевага надається урочній діяльності, а позакласна робота із залучення учнів до мовних та літературних конкурсів саботується. Поясненням нехтування такою роботою є спотикання на вимозі добровільної участі дітей у конкурсах.

У наведеному листі Міністерства освіти і науки України окремим абзацем наголошується і одночасно застерігається:
"Звертаємо увагу, що участь учасників навчально-виховного процесу у творчих конкурсах та інтелектуальних змаганнях здійснюється на добровільній основі".
Зрозуміло, що вчитель не повинен примушувати учня силою власного авторитету або вдачись до залякування чи емоційного тиску на свідомість дітини. Такі дії взагалі несумісні з професією вчителя. Але дитина може відповісти учителю "ні" за інерцією або з-за втоми в ту мить, коли вчитель пропонує. Обдарована дитина не є автоматично слухняною або впевненою у власних здібностях. Можливо, її треба переконати, підкріпити її почуття впевненості та захищеності. І мистецтву реклами не завадить навчитись педагогу. Можливо, дехто з вчителів побоюється слова "переконати", ототожнюючи його із словом "примусити". Не треба боятися цього слова, якщо ви пропонуєте дитині, яку поважаєте та любите.
Зрозуміло, вчитель повинен не забувати і про власний захист, коли запрошує учня: бувають випадки, коли після отримання невисоких результатів дитина здатна звинуватити в поразці не тільки себе, а й вчителя, в розпачі виставити його перед батьками чи однолітками як такого, хто примушує.
Тому турбуємось про те, щоб обдарована дитина в нас, вчителях, бачила таку авторитетну дорослу людина, яка будь-яким своїм словом, побажанням пробуджувала в дитині найшляхетніші людські почуття та думки.

Перелік інтелектуальних змагань

Які мовні та літературні конкурси дозволено проводити в навчальних закладах?
У вищезазначеному листі Міністерства освіти і науки України (у додатку) розміщена таблиця з переліком творчих конкурсів та інтелектуальних змагань. Ось усі мовні та літературні конкурси (змагання) з даної таблиці.
Розділ "Інтелектуальні конкурси для учнів і студентів"
 
1. Всеукраїнська українознавча гра «Соняшник» (положення про гру зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.10.2012 за № 1811/22123)
Період проведення - щорічно.
Учасники - учні 1-11 класів
 
2. Всеукраїнський конкурс з англійської мови «Гринвіч» (положення про конкурс зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.02.2013 за № 319/22851)
Період проведення - щорічно
Учасники - учні 2-11 класів
 
3. Всеукраїнський конкурс з російської мови «Лукоморье» (положення про конкурс зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.12.2012  за № 2160/22472)
Період проведення - щорічно
Учасники - учні 2-11 класів
 
4. Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика (положення про конкурс зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2008 за № 643/15334)
Період проведення - щорічно
Учасники - учні 3-11 класів
 
5. Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка (конкурс започаткований Указом Президента України від 30.09.2010 за № 928/2010, Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 571)
Період проведення - щорічно
Учасники - учні 5-11 класів
 
Розділ "Всеукраїнські учнівські та студентські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів,  конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт"
 
6. Всеукраїнські учнівські олімпіади:
українська мова і література; іноземна мова (англійська, німецька, французька, іспанська); російська мова і література (положення зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2011 за № 1318/20056)
Період проведення - щорічно
Учасники - учні 7-11 класів
 
7. Всеукраїнський турнір юних журналістів (положення зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2011 за № 1318/20056)
Період проведення - щорічно
Учасники - учні 8-11 класів
 
8. Всеукраїнський конкурс-захист науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України (положення зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2011 за № 1318/20056)
Період проведення - щорічно
Учасники - учні 9-11 класів
 
9. Всеукраїнський конкурс дослідницьких робіт для учнів 6-8 класів загальноосвітніх навчальних закладів (положення зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28.09.2012 за № 1662/21974)
Період проведення - один раз на два роки
Учасники - учні 6-8 класів