Завдання команд для ІІ туру "Своя гра"

Лінгвістичне завдання команди школи № 1
Один хворий сказав іншому: «Лікар оглянув мене уважно». Чому можна впевнено сказати, чоловік чи жінка цей лікар? Чи можна з такою ж впевненістю сказати про це, почувши речення: «Лікар оглядає мене уважно»?
Відповідь
     Окремим випадком граматичного значення роду є вказівка на чоловічу та жіночу стать. Значення роду має дієслово у формі минулого часу. В даному реченні воно має форму чоловічого роду. Тому можна припустити, що словом лікар названий чоловік. Проте дієслово у формі теперішнього часу не змінюється за родами.

Лінгвістичне завдання команди школи № 2
Поясніть лексичну та граматичну різницю двох словосполучень: з’їсти каші та з’їсти кашу?
Відповідь
      Словосполучення з’їсти каші із іменником у родовому відмінку вживається  в ситуації, коли відбувається якась дія стосовно частини якогось цілого. В даному випадку вислів значить «з’їсти частину каші». Словосполучення з’їсти кашу із іменником у знахідному відмінку стосується ситуації, коли дія відбувається стосовно якогось цілого. Тоді вислів має значення «з’їсти всю кашу»

Лінгвістичне завдання команди школи № 3
Як правильно сказати: «живемо в Україні» чи «живемо на Україні»?
Відповідь
     Якщо мова йде про відокремлену територію, наприклад, якусь країну, вживається прийменник в, тобто в Англії, в Німеччині, в Америці. Коли йдеться про невідокремлену територію, вживається прийменник на, наприклад, на Волині, на Поділлі. Коли Україна вважалася частиною іншої держави, вживалось «живемо на Україні», коли вона стала окремою країною, слід вживати прийменник в. Тобто в сучасній українській мови правильним є словосполучення «живемо в Україні».

Лінгвістичне завдання команди школи № 4
Учень запізнився на урок. Після необхідних пояснень він каже: «Я вибачаюсь». Чи правильно, на вашу думку, учень попросив вибачення у вчителя? Доведіть вашу думку.
Відповідь
   Дієслово має постфікс –ся, який походить від займенника себе і має таке ж значення. Тому учень просив вибачення не у вчителя, а у самого себе. Адже буквально «вибачаюсь» значить «вибачаю себе». Правильно було б сказати: «Вибачте мені».

Лінгвістичне завдання команди ліцею
Як відомо, прикметники змінюються за родами: зелений – зелена – зелене. Який прикметник має форму тільки жіночого роду і чому не можна утворити форму чоловічого чи середнього роду?
Відповідь
     Такими прикметниками є слова вагітна та заміжня. Від них не можна утворити форму чоловічого або середнього роду, тому що їх лексичне значення стосується тільки осіб жіночої статі. Адже окремим випадком граматичного значення роду є вказівка на чоловічу або жіночу стать.